Granary Arnoštov

Behind nine forests, two streams and three meadows…

Sýpka Arnoštov, dokonalý interiér

Silence

Behind nine forests, two streams and three meadows begins Zadní Arnoštov

People go here barefoot all day. They sway in nets hung between apple trees and currants. They let their children pet the cows. They point to constellations they have not seen in cities for a long time. They listen to the bees buzzing. Time flows differently here.

Beautiful granary. 4 bedrooms. 5 bathrooms. 1 common area with a panoramic window to the sky. The kitchen where the chickens make themselves golden. Up to 8 friends who have been looking forward to each other for a long time. A few days they will be happy to remember. Come to a place where nothing will distract you from yourself. Be together where you can barely catch a signal. There is no need for anything here.

With love for architecture

The Arnoštov granary was created by rebuilding (in 2020) the original granary, which was erected in the 17th century in the village of Zadní Arnoštov. The granary is located on the outskirts of the village, detached with a plot of 2700 m2 and a beautiful view of the orchards and its own large garden.

The Granary layout

The Arnoštov granary has 4 separate double rooms with accessories. In total, in Sýpka we accommodate 8 + 1 (cot) guests + or small children with parents in bed.

LAND: 360 m2 + attic and cellar.
GROUND FLOOR: a common area kitchen and living room, bathroom with wc, laundry room, hall, boiler room, a total of 70 sqm.
FIRST FLOOR: 4 bedrooms with separate bathrooms and toilets, beds 200 × 180
EXTERIOR: Kitchen board with sink, gas grill, seating for 10 people Garden 2500 m² of parking for 6 cars + garage.

Equipment

BATHROOMS: hair dryer, towels, bath towels, soap, shampoo, paper napkins, basic toiletries.
KITCHEN: fully equipped kitchen, oven, microwave, hob, large fridge-freezer, blender, coffee maker (nespresso), kettle, dishwasher, wine fridge with quality wine (for a fee), coffee, tea (free) .
OUTDOOR EQUIPMENT: gas grill with equipment, table and chairs for 10 people, Fatboy bean bags.
FOR CHILDREN: cot and high chair, toys.
OTHER EQUIPMENT: wifi in the whole Sýpka, tv, radio with loudspeakers – connection via bluetooth, washing machine, dryer, ironing board, iron, vacuum cleaner, first aid kit, books, board games, central electric heating, tiled wood stove.

Reviews

Boli sme velmi spokojni. Vybavenost je uplne ok, v podstate mi ani nenapada nic na zlepsenie. Aj dedina v ktorej sa sypka nachadza je velmi pekna. :)

Miriam

duben 2023

Pobyt v Sýpke Arnoštov sme si veľmi užili. Je to skvelé miesto pre stretnutia s priateľmi alebo rodinou - veľký jednálenský stôl a skvele zariadenú kuchyňu sme využívali prakticky neustále. A keby počasie bolo priaznivejšie, verím že by sme si viac užili aj prechádzky po okolitej prírode - bolo to tam naozaj čarovné.

Denis

březen 2023

Byly jsme moc spokojené a určitě budeme Sýpku dále doporučovat.

Simone

srpen 2022

Este raz dakujeme za krasny cas u vas. Uz minuly rok nam ucarovala s nasimi priatelmi a teraz ked sme pozvali rodinu, tak to bolo este krajsie. Aj nasmu polrocnemu synovi Oskarovi sa velmi pacilo :) Nacital som si historiu rekonstrukcie, ako ste zapojili super architektonicke studio a aj o dalsich projektoch majitela v Brne, a velmi vam fandim. Je uplne citit s akym citom a zmyslom pre detail ste vytvorili krasne miesto.

Oto

srpen 2022

Pobyt na Sýpce nás velmi potěšil. Dispozice domu jsou komfortní pro skupinu 8 lidí, jak v prostorách pokojů, tak společných částech.

Martin

červen 2022

Ještě jednou děkujeme, pobyt jsme si moc užili. Vypíchl bych příjemný check-in na dálku a krásné a čisté prostory. Z architektonického hlediska se nám nejvíce líbily všemožné vnitřní průhledy a fakt, že každý pokoj vypadal trochu jinak. Příjemným bonusem pak byla vzhledem k počasí dobová kamna a vyhřívaná podlaha. Na nic negativního jsme nenarazili, zážitek byl perfektní.

Filip

duben 2022

Pobyt na Sýpce byl pro naši partičku osmi dospělých jednoznačně skvělý! Užili jsme si luxusní a dokonale vybavený interiér i exteriér, stejně tak blízké okolí Sýpky. Grilovali jsme, seděli u ohně, hráli badminton, toulali se po rozkvetlých ovocných sadech, které bezprostředně navazují na zahradu. Absolutní spokojenost a vrcholný estetický zážitek.

Marek

květen 2023

Unikátní stavba v úžasném místě kousek od Jevíčka. Klid, relax, pohodička a komfort. Vhodné pro větší rodinu či partičku. V okolí lesy a cyklostezky.

Dagmar

2022

Booking

Show available dates